Uzaktan eğitim ve iletişim eksikliği

Bilindiği üzere Covid-19 nedeniyle ilköğretim ve orta eğitimde 2019- 2020 eğitim yılı korona tedbirleri kapsamında tamamlanamamış, öğrencilerin ilkyarı notları, 2. Dönem notları olarak kabul edilmişti.

Dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisi eğitimde ciddi kayıplar yarattı, bu nedenle kuşkusuz 2020- 2021 eğitim yılı çok büyük önem taşıyor.

Peki bu kayıp nasıl giderilecek? Her şeyden önemlisi uzaktan eğitim nasıl yapılacak?

Uzun süredir herkes bu soruları soruyor. Milli Eğitim Bakanlığının yapmış olduğu çalışmalara okullar, öğretmenlerimiz, velilerimiz ve çocuklarımız hazır mı? Uzaktan eğitim ve iletişim eksikliği !!

Bugün 2020-2021 eğitim ve öğretim döneminin, uzaktan eğitim ile başlamasının 2. Günü. Kuşkusuz uzaktan eğitim ile elbette kayıplarımızın giderilmesi hedeflenmiş. Özverili çalışmalar yapılmış.  Mutlaka eksiklikler de olacak. Uzaktan eğitimde en büyük eksiklik organizasyonda iletişim eksikliği olarak görülmekte. Bir veli olarak bu 2 günde tespit ettiğim eksikliklerden bahsetmeden geçemeyeceğim. Uzaktan eğitimin ilk gününde öğretmenlerimiz ve velilerimiz arasında iletişim, uzaktan eğitim organizasyon eksikliği ortaya çıktı. Bilgilendirme, paylaşım, öğrencilerin deslere katılımının sağlanması ilk günden göze çarpan bir eksiklik oldu.

Acaba altyapı olarak uzaktan eğitime hazırmıyız? Öğretmenlerimiz bu konuda yeterli eğitim aldımı? Öğrencilerimizin bilgisayar, tabket, internet erişimi mevcut mu? Bu konular göz önüne alınarak kapsamlı bir çalışma yapıldı mı?

Yeni eğitim öğretim döneminin 2. Gününde iletişim kanallarının kullanımı, teknik hemde bilgi açısından hazır olamayan öğretmenlerimizi aynı zamanda velilerimizin bu kanallara nekadar yabancı olduğunu da görmüş olduk.

Uzaktan eğitim organizasyon eksikliğine iletişim kanalını örnek verebilirim. Velilerimizin ve öğretmenlerimizin kurduğu whatsap gruplarının ders katılımının sağlanmasını daha karmaşık hale getirdiğini gözlemledim. Doğru iletişim çoklu değil tek kanal ile mümkündür. Çok kanallı bilgi paylaşımı gereksiz, karmaşık ve anlaşılmaz bir durum oluşturduğu açık. Uzaktan eğitime katılacak öğrencilerin mutlaka bir gmail hesabı ve bu hesap ile eşleşmiş tablet yada bilgisayarı olmalı. Dolayısıyla meet, zoom gibi platform linklerinin whatsap üzerinden paylaşılması yerine eşleşmiş hesaplar ile paylaşılması daha sağlıklı olacaktır. Sınıf e – list hazırlanarak tek kanal bilgi paylaşımı ve derslere katılım sağlanması anlaşılır düzeyde olacaktır. Her dersin ve her sınıfın whatsap grubu ve bu grupların sayısı iş gücü ve zaman kaybı yarattığı, link paylaşımlarının katılımın sağlanmasından ziyade karışıklığa sebebiyet verdiğini gözlemlemiş oldum. Uzaktan eğitim de iletişim eksikliğinin giderilmesi organizasyonu tamamlayacaktır.