Sakarya’da sosyal mesafe kuralları toplu taşıma araçlarında kaldırıldı

Bir çok ilde özellikle toplu taşıma araçlarında sosyal mesafe kontrolleri yapılıyor. Bir taraftan da pandemi sürecini yönetenler sosyal mesafenin önemine vurgu yapıyor. Dolayısıyla covid-19 bulaşma riskine karşı sosyal mesafenin önleyici bir tedbir olduğu ve uyulması gereken kural olduğu anlaşılır bir dille ifade ediliyor.

Sakarya’da sosyal mesafe kuralları toplu taşıma araçlarında kaldırıldı.

Sakarya’da toplu taşıma araçlarında sosyal mesafe kurallarının kaldırdığını 15 Ağustos Cumartesi günü bindiğim Sakarya Büyükşehir belediyesine ait toplu taşıma aracında ki 65 yaş üstü yolculardan ve toplu taşıma aracını kullanan şöför arkadaştan öğrenmiş oldum. Karaman mahallesi Adapazarı güzergahında çalışan Sakarya Büyükşehir belediyesine ait toplu taşıma aracı tüm koltuklarını 65 yaş üstü ücretsiz yolcu ile doldurdu. Yaşa hürmeten ve koruma amaçlı 2 sefer yer değiştirmem ayakta yolcu konumuna düşmeme sebep oldu. Dolayısıyla aracın şöförü “ayakta yolcunun yasak olduğunu ve araçta sosyal mesafenin kaldırıldığını” söyledi. Hem kendimi hemde araçta sosyal mesafe olmadan yolculuk yapan 65 yaş üstü vatandaşlarımızı korumak amaçlı, en yakın durakta toplu taşıma aracından indim. Toplu taşıma araçlarında yapılan kontroller ayakta yolcu için yapılıyor ise biz bu süreci ve sosyal mesafenin anlam ve önemini anlamamışız demektir.

Sosyal mesafe nedir?

Sosyal mesafe veya sosyal alan, kişisel alan ile kamusal alan arasında kalan, bir kişinin kendisinden 120 ile 200 santimetre arasında değişen uzaklıktır. Dolayısıyla Covid-19 virüsünün insandan insana bulaşma riskini azaltır. Önleyici tedbirdir ve de bu süreci atlatana kadar başta kronik rahatsızlığı olan, 65 yaş üstü bağışıklığı zayıf vatandaşlarımızın  sosyal mesafeye dikkat etmesi gereklidir.

Sakarya’da toplu taşıma araçlarında sosyal mesafe kuralları uygulansın.

Sakarya Büyükşehir belediyesi ve ilçe belediyelerimiz toplu taşıma araçlarında sosyal mesafe kurallarını uygulanması ve tedbirler alması bu araçları kullanan vatandaşlarımızı güvende hissettirecektir. Sosyal mesafe bir tedbir ise Sakarya’da toplu taşıma araçlarında sosyal mesafe kuralları uygulansın.