Perde alırken nelere dikkat edilmeli

Perde alırken nelere dikkat edilmeli ? Bu makalemizde perde ile ilgili tüm bilgileri bulabileceksiniz. Küçük detay gibi görünen fakat bir evin en önemli dekorlarından olan perde ve tüller büyük önem taşır.

Perde seçiminin ne kadar önemli olduğunu makalemizin tamamını okuduğunuzda daha iyi anlayacaksınız. Tül perdeler, kumaş perdeler ve mekanik perdeler adlarıyla yapısal olarak kategorilere ayırabiliriz.

Öncelikle yaşam alanımızın bölümlerine geçmeden önce, klasik kumaş mı tül perde mi yoksa mekanik perdemi seçenekleri değerlendirilmelidir. Bu iki perde çeşidi kullanım açısından birbirinden çok farklıdır.

Kumaş bir perde tercih tercih edilirse işler daha kolay olur. Bu tercihimizde yapılması gereken sadece renge ve modele karar verip  ölçü almaktır. Mekanik perde tercih edilecekse dikkat edilmesi gereken birçok husus bulunmakta.

Mekanik perdenin birçok çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan biri, stor perdelerdir. Stor perde modelleri güneşlik olarak kullanılabileceği gibi tek başına da kullanılabilir. Bir çok renkt ve desende stor perde mevcuttur. Ev dekorunuza uygun stor perdelere istenilen eklemeler yapılabilir. Trendler arasında stor perde yer almaktadır.

Zebra Perde Nedir?

Mutfak perdesi alırken tercih genelde zebra olur. Pratik kullanımı ve şık duruşu ile zebra perde trend olmuş durumdadır.

Salona Perde Seçimi

Salon evlerimizin önemli yaşam alanlarından biridir. Misafir ağırlanan bir mekan olduğu için salon perde seçimi de evdeki en önemli perde seçimi olacaktır.

Salon perde secimi evimizin aldığı güneş miktarına göre tül yada perde olarak tercih edilebilir.

Perde seçimi yapılırken kesinlikle koltukların veya mobilyaların renk ve modellerine dikkat edilmelidir. Perde seçimi koltuk ve mobilyaların seçimi sonrasına bırakılmalı en son perde alınmalıdır.

Koltuk ve mobilyanın yanında parke rengi evin iç mekan rengi  perde modeli seçiminde etkili olacaktır.

Salon perde seçimi hangi renkler olur diye sorarsanız beyaz, bej, kahve ve toprak tonları hemen hemen her renk mobilya ile kolayca uyum sağlayacaktır.

Güneşlik tül kombinesinde güneşlik tülden farklı ve koyu renkte olmalı ki tül kendini gösterebilsin.

Oturma Odasına Perde Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Oturma odası perde alırken evin en çok kullanılan odası oturma odası olacağından görsel zevkten çok kullanışlılığın ön planda olduğu seçimler yerinde olacaktır. Birçok özelliği salon perde seçimi listesinde bulunanlarla benzerlik gösterecektir.

Oturma odasının aldığı güneş miktarına ve dışarıdan içerisinin görünme durumuna göre yalnızca tül mü kullanılacak? renkli kalın perde de kullanılacak mı? güneşlikte kullanılıp kullanılmayacağına karar verilir.

Oturma odanız küçük veya tavan yüksekliği alçak ise düz renk perde seçimi yapılması uygun olacaktır.Böylece tavan yüksekliği daha normal algılanacaktır.

Oturma odası pencereler iküçük ise duvara daha uyumlu bir perde rengin belirlenmesini tavsiye ederiz.Karanlık odalarda şeffaf açık renk tül ve perdeler seçilmelidir.

Oturma grubunun renk ve modeline dikkat edilmelidir. Perde seçimi oturma grubu seçimi sonrasına bırakılmalıdır.

Oturma grubunun yanında varsa parke rengi, duvar boyası ve duvar kağıdı rengi perde modeli seçiminde etkili olacaktır.

Bunlara uyumlu bir seçim yapalım derken aynı tonda bir perde rengi seçmek hata olacaktır. Bu renklerin bir ton açığı veya koyusu yerinde bir tercih olacaktır.

Desenli oturma gruplarında düz perdeler düz oturma gruplarında desenli perdeler kullanılabilir.

Her renk ve desene uyumlu oturma odası perde tercihi hangi renkler olur diye sorarsanız beyaz, bej, kahve ve toprak tonları hemen hemen her renk ile kolayca uyum sağlayacaktır.

Kullanılan döşemelik kumaşlar ile uyumun sağlanması için saten döşemelik kumaşlar kullanılmış ise tül veya parlak kumaşları tavsiye ederiz. Bu durumda keten veya spor kumaşlar uygun durmayacaktır. Döşemelik kumaşlara uyumlu perde seçimine önem verilmelidir.

Güneşlik tül kombinesinde güneşlik tülden farklı ve koyu renkte olmalı ki tül kendini gösterebilsin.

Yatak Odasına Perde Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Salon ve oturma odasında belirtilen hususların yanında yatak odası perde alırken dikkat edilmesi gereken bir husus ta geniş penceresi ve tavanı yüksek dairelerin yatak odasında klasik perde modellerini öncelikle tercih etmek olacaktır.

Yatak odası perdelerinin muhakkak ışık sızdırmayacak şekilde kapanır şekilde olmalarına özen gösterilmeli alta kalın bir perde, onun üstüne de romantizmi yakalamak için tül bir perde konursa hem odanıza ışık girmez, hem de güzel bir görüntü elde edersiniz.

Fantezi ve renkli de olabilir. Zemine kadar uzanan ipek vual veya sentetik ipek desenli dokuma tüller ideal seçim olacaktır. Kadife ipek santuk tafta saten kumaşlardan yapılmış perdeler yatak odalarındaki gizemi daha da ortaya çıkaracaktır. Perdelik kumaşlardan yapılacak yatak örtüleri odayı daha şık hale getirecektir.

Çocuk Odasına Perde Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler.

Çocuk odasına perde alırken tercihen emprime, renkli veya çocuklara uygun desenli olmalı, çünkü çocuğun içindeki neşe perdelerle odaya yansımalıdır. Çocuk odası perdelerinin modelinde dikkat edilecek unsur ise, yere kadar uzun güneşlik yerine yine balon veya katlamalı pencere hizasında biten modeller seçilmeli ki çocukların ayağına dolaşmasın.

Çocuk odalarında perdeler abartıdan uzak olmalıdır. Aydınlık ferah ama sevimli mekanlar yakalayabilmek için ince dokunuşlu kumaşları tercih etmeliyiz yarım perde ve tüller ideal seçimlerdir.

Tüller erkek çocukları için çizgi film kahramanlarının olduğu kızlar için çiçekli desenler tercih edilmelidir. Pile payları 1’e 2 olmalıdır fazla olursa sadeliğini kaybedebilir. Desenli kumaştan yapılacak olan duvar panoları ortamı daha da sevimli gösterecektir. Az metrajlı kumaş kullanılacağı için parça tüllerden alınıp daha da ucuza mal edilebilir.

Çocuk odası için stor perde tercih etmek de uygun bir karar olacaktır. Stor perde tozları durdurmada avantajlıdır ve odanın içine girecek gün ışığını kolaylıkla ayarlayabilirsiniz.Temizlik açısından da stor perde kir ve tozları üzerine çekmediğinden temizliği kolay olacak ve zamandan kazanacaksınız.

Mutfak Perdesi Alırken.

Mutfak perde seçimi odalara perde seçiminden farklı olarak mutfaklar evin en çok hava ve ışık alması gereken yerleridir. Gün boyu yemek ve ısı dolayısı ile havasız kalıp diğer odalara pis koku yayılmasına neden olur.

Mutfaklarda kolay yıkanabilen sentetik dokumalar veya piyasada ahşap alüminyum mikro jaluzi olarak satılan katlamalı perdelikler tercih edilebilir.

Kumaş tercih edilecekse kısa düz açık renk modeller tercih edilmelidir.

Mutfakları modern ve havadar gösteren jaluziler 2-3 dk. banyoda musluğun altında yıkanabilme özelliğine sahiptir.

Stor ve Zebra Perde Alırken Bilmeniz Gerekenler.

Değişik alanlarda şık duruşu ile özellikle zebra perdeler tercih sebebi olmaktadır. Almadan önce aşağıdaki hususları değerlendirerek alırsanız sonradan pişman olmazsınız. Burada yazılanlar stor ve zebra perdenin şık ve güzel duruşu gerçeğini değiştirmemektedir.

Öncelikle Zebra perde ve stor perde yıkanır sözü her zaman geçerli olamamaktadır. Stor perde ve zebra perdelerin yüzeyinde özel bir tabaka bulunur. Bu tabaka APRE diye adlandırılmaktadır.(kolalama diye adlandırılan işlem). Bu tabaka ilk yıkamada ciddi bir miktarını bırakır. Kumaş zamanla yumuşamaya ve kusma dediğimiz yanlardan ip atma olayı gündeme gelir (ortalama 3-6 aylık yıkama periyodlarında yaklaşık 2-3 yıl kadar sürer) Perdenin temizliğini kuru bir sünger yardımı ile yukarıdan aşağıya süpürürcesine silerek yapılabilir  veya havada asılı iken elektrikli süpürge ile tozunu alabilirseniz perdenizi en az 4-5 yıl kadar rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bu süre zarfında basit lekeleri bildiğimiz kurşun kalem silgisi ile, ciddi lekeleri ise kimyasal leke çıkarıcıları biraz suyla karıştırarak bez yardımı ile silebilirsiniz.

Zebra Perdeyi tavandan yaptırırsanız açık kasa dediğimiz stor kasasını tercih edebilirsiniz.

Eğer Pencere üzeri yaptırırsanız kapalı ya da diğer adı ile siperli kasa kullanmalısınız daha şık ve estetik durur.

Stor yada zebranın kalitesini iyi yada kötü olduğunu bir bakışta anlamak mümkün değildir. Ucuz ürüne kesinlikle itimat etmeyin.

Eviniz kira ve ne kadar kalacağınız süre çok uzun olamayacaksa klasik korniş perde modellerini seçin veya pratik montaj ve demontaj yapılabilen mekanizmalı ürünleri tercih edin.

Sakarya’da perde denilince Songül perde akla gelir. Bu işin ustasından fikir almanızı tavsiye ederim.

Sakarya’ da tül perde nereden alınır? Sakarya perde mağazaları, tül perdeci aramadan tek tuşla ulaşıp, zengin modelleri bulabileceğiniz aynı zamanda uygun fiyat alabileceğiniz usta eller. Ferah bir yaşam dileklerimle.

Mağaza İletişim

Adres: Kurtuluş mah. Bahçıvan sok. No:50/A – Adapazarı/SAKARYA

Telefon: 0537 299 55 49 – 0537 787 02 65

YOL YARİFİ İÇİN TIKLAYIN