İşletmelerde dijital dönüşüm ve etkileşim

Pandemi sürecinde insanların evde geçirdiği süre arttı, işletmeler varlığını sürdürebilmek ve teknolojiye ayak uydurabilmek adına dijitalleşme dönüşümünü hızlandırdı. Pandemi sürecinde dijitalleşmeyen işletmeler ya batmış yada batma noktasına gelmiştir. Değişen dünya şartları, teknoloji vb.. etkiler nedeniyle tüm işletmelerin dijitalleşmesi zaruri hale gelmiştir.

Toplum dijital dönüşümde işletmelerin 1 adım önünde. Dijitalleşme internetin icadıyla başlayıp, Web tabanlı veri işleme merkezlerinin kurulmasıyla hayatımıza girmiştir. Siyasi polemik konusu bile olmuş olan şu cep telefonu 20 yıllık süreçte insanlığa sonsuz kapı açmış, 20 yıl önce hayal bile dilemeyen işleve kavuşmuştur. Bu telefonu kullanan her kullanıcı dijitalleşmiş ve işletmeler için potansiyel müşteri haline gelmiştir.

DİJİTALLEŞME VE İNSAN İŞ GÜCÜ;

2020 Şubat ve Mayıs aylarında Dünya genelinde olduğu gibi Türkiye de de bir çok kurum ve şirket blockchain sözleşmesi imzaladı. Peki blockchain nedir? Blockchain bir şifrelenmiş blok zinciridir. Yapay zekayla sosyal medya, finans verileri, para transferleri ve varlık alımları 5 yıl içerisinde bu bloklarda işlenecek. Yarı otomasyon çalışan fabrikalar, finans sektörü dahil veri tabanı kullanan tüm kurumların iş gücünü devralacak olan bu sistem, insan iş gücü ile ıslak imza yetkisini de devralacak. Dolayısıyla insan iş gücü minimum seviyeye inmiş olacak.
Şu anda sosyal medya dahil yapay zeka ve botlar ile veri işliyor. Finans sektöründe borsalar şifrelenmiş Block zincirleriyle işlem yapıyor. 5 ila 10 yıl içinde 25.000 çalışanı olan firmaların 5.000 çalışanla devam edeceği, İnsan iş gücünü, insan eliyle onayı, tavsiyesini, insanın yetkisini alacak olan Blockchain ile paranın milleyitinin de kalmayacağı öngörülüyor. Şu anda dünya enflasyonla boğuşuyor ve rekabet artmış durumda. Daha hızlı, daha kaliteli, hatasız ve minimum maliyetle 24 saat mesai yapacak sistemler inşa ediliyor. İnsan iş gücüne gerek duymayan bir çok yeni iş modeli ortaya çıkıyor. Tüketim kalıpları, sosyal ve ekonomik yapılar, politik önlemler, örgütsel kalıplar, kültürel engeller, algı ve toplum yönetimi bile dijitalleşti. O halde işletmeler de dijitalleşip varlığını sürdürebilmeli.

İŞLETMELERDE DİJİTAL DÖNÜŞÜM VE ETKİLEŞİM;

Dijital var olma ve Google gibi büyük arama motorlarında varlığından yaralanmak. Daha fazla müşteriyi işletmeye çekip, etkileşime girmelerini sağlamak. Peki İşletme dijital dönüşümünü tamamladığın da müşteriler nasıl etkileşime geçecek? İşletmeler rakiplerinin önüne nasıl geçer? İşletme İş modelini ve sunduğu hizmeti nasıl hangi yollar ile sunar?
1-İşletmelerin Kesinlikle Sosyal ağları olmalı ve birbirine entegre olmalı.
2- Google benim işletmem uygulaması ile iş modelinizi tanıtmalısınız.
3- Maps yani Google haritalar da işletmenizin adres, telefon ve güncel paylaşımları olmalı.
4- Google arama motorlarında iş modeliniz ve hizmet kaydının olması.
5- Sosyal ağ reklamları
6- Adwords reklamları
7- İşletmenin Web sitesi olmalı
8- Web tabanlı iç ve dış seo güncellemeleri yapılmalı.

Dijitale geçmiş bir işletmenin iş modeli yerel hizmet ise İl bazlı hizmet iş model değerlendirmesi yapması gerekmektedir. İşletmenin sunduğu hizmeti alacak olan potansiyel müşteri kitlesinin belirlenmesi gerekir. Kullanıcılar içerisinde hizmet alma potansiyeli, yüksek demogratif bilgiler içeren bir süzme çalışması yapılmalıdır. Bu çalışma internet kullanıcılarının bırakmış olduğu dijital izleri referans alarak yapılmalı. Örnek vermek gerekirse; İl bazlı yada ilçe bazlı internet kullanıcılarının arama motorlarında, alışveriş eğilimleri, iş modellerini konu alan aramaların yoğunluğu ve bu aramaları yapan kullanıcıların yaş cinsiyet bilgilerinin belirlenmesi ile başlayabiliriz.
Şunu bilmeliyiz ki Türkiye de 54 milyon sosyal ağ kullanıcısı var. Bu kullanıcıların hepsi dijital iz bırakmış, potansiyel müşteri sınıfındadır. Konu ilçerisinde internet kullanıcılarının demogratif bilgiler paylaştığını söylemiştim. Özetle şunu diyebiliriz, her elektronik posta kullanıcısı bir yedekleme ağı olan BULUT sistemine bağlıdır. Kullanmış olduğumuz telefonlar, masa üstü bilgisayarlar, tabletler hatta bu cihazlarda kullandığımız uygulamalar. Sesli ve Kısa mesajlar dahil, yaptığımız tüm işlem kayıtları uygulamalara verdiğimiz yetki ile bulut sistemlerinde arşivlenmekte ve anahtar kelime süzgecinden geçerek potansiyel müşteri sınıflarına ayrışmaktadır. Dolayısıyla gittiğimiz yerler, çektiğimiz resimler, herhangi bir ağda paylaşmasakta geçirdiğimiz vakit, kat ettiğimiz yol, arama motorlarında yaptığımız aramalar, ziyaret ettiğimiz sayfalar, ilgi alanlarımız, hobilerimiz, siyasi görüşümüz, yaşımız, cinsiyetimiz, meslek gurubumuz, gelir seviyemiz, yaşadığımız ülke, il, ilçe, mahalle, hatta evli, bekar, nişanlı gibi demogratif bilgilerimiz bulut sistemi veri tabanında potansiyel müşteri olarak ayrışmıştır. Bu ayrışmış olan müşterilere dileyen herkes ulaşabilmektedir.
Bu aşamaya kadar olan kısım, hizmet almayı bekleyen ayrışmış, potansiyel müşteri olabilecek binlerce kişinin var olduğunu gösteriyor. O halde Dijitalleşmiş işletmelerinde iş modellerini ve hizmetlerini nokta atışı yaparak, İl, ilçe, mahalle bazlı, iş modeline göre cinsiyet, yaş, demogratif bilgi süzgeçlerini kullanarak minimum maliyetle göstermesi gerekir. Bu demogratif bilgileri kullanarak minumum maliyetle sosyal ağ reklamlarını aynı zamanda Google Adwords reklamlarını kullanmak iş hacmini büyük ölçüde artıracaktır.

Google Benim işletmem uygulaması ve Maps; Arama motorlarına yani Google gibi arama sayfalarına, örnek veriyorum; evin perdesini değiştirmeyi düşünen bir internet kullanıcısı, yada şehre taini çıkmış yeni taşınmış bir memur, yeni evinde perde değişimi yapacak, bu noktada internet kullanıcısı Google gibi arama motorlarından en yakın perdeciyi bulmak için tül perde sorgusunu yapacaktır. Örnek; yolda kaldınız, aracınız arıza yaptı, internet kullanıcısı Google arama motoruna yol yardım, acil çekici hizmeti sorgusunu yapacaktır. Yada bakım ve güzellik makyaj ilgi alanına giren bir bayan Güzellik merkezi sorgusunu yapacaktır. Ayrışmış bu kullanıcılar bulundukları bölgeye yakın işletmeleri tercih ederler. Yapılan sorgularda üstten aşağıya kadar olan ilk 5 işletme herzaman diğer rakiplerini elemiş ve hacimleri büyümeye başlamış olanlardır.

Özellikle küçük ölçekli işletmeler için önem arz eden bu özellik, bulunabilirlik açısından maksimum fayda sağlar. Yerel işletmelerin, ekstra bir bütçe ayırmadan arama sonuçlarında çıkmasına yardımcı olmaktadır.
Yapılan sorgularda çıkan sonuçlar şu şekilde sınıflanır. Sayfa üst kısımda Adwords reklamları, hemen altında benim işletmem kullanıcıları ve onun altındada web tabanlı iş modelleri hizmetleri vardır. Sunmuş olduğunuz hizmeti, Benim işletmem uygulaması ile dijitale taşıdığınızda, bulunduğunuz coğrafi bölgede ücretsiz gösterim kazanmış, aynı zamanda bu gösterimden büyük dönüşler almış olursunuz. Benim işletmem uygulaması kesinlikle bir işletmenin olmazsa olmazıdır. Bu uygulama üzerinden işletme dilerse ücretli Adwords reklamı yaparak hiçbir aracı kişi yada kurum kullanmadan iş modelini hizmetini bir günde binlerce kişiye tanıtabilir. Benim işletmem uygulaması içinde yer alan güncellemeler ve ürünler başlığı altında her gün düzenli paylaşım yapıldığı takdirde çok kısa zamanda işletmenin hacmi de büyüyecektir. Benim işletmem ürün eklemeleri kısmına verilen hizmet, hizmet detayı, hizmet içerik resimleri ve hizmet ücreti gibi bilgiler eklenerek doğrudan sosyal ağ sayfalarına yönlendirme yada whatsap, telefon arama yapılmasına da olanak sağlanabilmektedir. En önemli özelliği iş modeli hizmet teklifi açılabilmekte hatta müşterilere randevu alabilme olanağıda sunmaktadır. Kısaca benim işletmem nekadar güncel tutulur ise işletme okadar ön plana çıkaracaktır. Benim işletmem uygulamasının sağladığı maps, coğrafi haritalar işletmemize kara yolu ile ulaşmak isteyenler için yol harita sunacaktır. Dolayısıyla doğru kullanılıp güncel tutulduğunda iş hacmini büyütecek, ücretsiz bir uygulamadır.

SOSYAL AĞ ENTEGRASYONU VE SOSYAL AĞ REKLAMLARI;

Sakarya 1 milyon nüfusa sahip kozmopolitik bir şehirdir. Sakarya’da 800 bin internet kullanıcısı mevcut olup, iş modelinize ve sunduğunuz hizmete göre bu kullanıcıları süzgeçten geçirmeniz gereklidir. İş modeliniz ve hizmetiniz Bayanlara hitap ediyorsa demogratif bilgileri kullanarak ayrıştırma yapabilirsiniz. Sosyal ağ hesapları Entegre işletme hersabına geçmiş ise örnek bir reklam çalışması deneyelim.
Örnek; İşletme Güzellik Merkezi o halde müşterilerimiz bayan olmalı, Yerel reklam vereceğimiz için İl Sakarya İlçe Adapazarı, Cinsiyet bayan, Yaş grubu 18-45 olmalı, İlgi alanı güzellik, makyaj, düğün, nikah, cilt bakımı gibi demogratif bilgiler içermeli. Bu bilgileri İnstegram yada facebook işletme hesaplarımızda belirleyeceğiz. Reklam türünü seçip aşama aşama verileri oluşturalım. İnsanların işletmemize gelmesini istiyoruz o halde seçeneğe ekleyerek devam edelim. Hedef kitlenin bulunduğu İli ve hedef kitlenin ilgi alanlarını belirtip reklam metin ve görselleri yükleyelim. Ben Sakarya için potansiyel müşteri elemesini yaptım. Günlük 17 Tl bütçe ile Seçtiğimiz demogratif bilgiler ile 4.500 kullanıcıya ulaşılabiliniyor.

Adwords Reklamları;

Genelde internet kullanıcıları ihtiyaç duydukları bilgiyi Google sorgularıyla edinir. Web sitesi olmayan, yada web sitesi olup iyi bir seo oluşturamamış işletmeler Adwors reklamları ile müşterilerine ulaşmayı tercih eder. Arama motorlarında ilk sayfada sponsorlu olarak görünen linkler adwors reklamlarına aittir. Dolayısıyla bu reklamlardan büyük ölçüde dönüş alınması, telefon araması alma olacaktır.
1. Google hesabı oluşturulmalı.
2. Anahtar kelimeleri seçilmeli.
3. Kampanya ayarlarını yapılandırılmalı.
4. Reklam metnini hazırlanmalı.
Google AdWords, Google’ın arama sonuçlarında, iş ortağı sitelerde veya Youtube’da reklamlarınızı göstermenizi sağlayan bir online pazarlama aracıdır. Google reklamları, internet reklam ekosisteminde en fazla bütçenin kullanıldığı kanaldır.