Hidrojen yakıt pilleri

Bugün dünyanın birçok yerinde hidrojen yakıtlı araçlar bulunmakta, araçlar için kullanılan elektrik yakıt pilleri tarafından sıvı ya da gaz olarak depolanmış yada anlık olarak üretilen hidrojen gazından elde edilebilmekte.  Bizimde Sakarya‘da sevgili Veysel Ayyıldız ile Başarılı sonuçlar aldığımız bir çalışmamız oldu. 3 araçta testini gerçekleştirdiğimiz hidrojen yakıt hücresi 5ah akım ile dakikada 1.5 lt saf hidrojen üretimi gerçekleştirdi.

Araçlarımızda montajını tamamlayarak %30 yakıt tasarrufu ve 0 emisyon sağladık. Hidrojen yakıt hücresi aracımıza gözle görülebilir ve hissedilebilir artılar kazandırdı. Aracımızın Torku artı aynı zamanda 0 emisyon, yanmanın tam olması eksoz dumanı ve kokunun neredeyse yok olmasını sağladı. Hidrojen yakıt pili çalışmalarına hala devam etmekteyiz.Avrupa ve Türkiye’de şimdilik içten yanmalı motorlar için ek yakıt olarak hidrojen kullanılıyor, önümüzdeki 10 yıl içinde içten yanmalı motorların yerini elelektrik ile çalışan araçlar alacak.

Bu araçların elektrik ihtiyacı hidrojenden karşılanacak. Hidrojen yakıt pilleri ve hidrojen hücresi ile elektrik üretimi yapılabilmekte. Aynı zamanda elektriği depolamak için bir pile ihtiyaç duyulmayacak, basit olarak şöyle ifade edersek; 1 lt su hidrojen hücresinde saf hidrojen ve oksijene ayrışacak, hidrojen pili dediğimiz hücrede saf hidrojen ile saf oksijen tekrar birleşince elektriğe dönüşecek, bu birleşim tekrar su olarak geri dönüşüm sağlayacak. Elde ettiğimiz elektrik yani akım sayesinde mekanik enerji elde edeceğiz. 10 yıl sonra bu teknoloji ile hepimiz tanışacağız. Geleceğin yakıtı su diyebiliriz. Rüzgar, Güneş ve Su Dünya var oldukça geri dönüşümü olan sonsuz bir enerjidir.

Her konuda iletişim kurabileceğiniz adreslerim : Android uygulama] [Facebook] [Tweetter] [E-posta]

Bugün dünyanın birçok yerinde hidrojen yakıtlı araçlar bulunmakta, araçlar için kullanılan elektrik yakıt pilleri tarafından sıvı ya da gaz olarak depolanmış yada anlık olarak üretilen hidrojen gazından elde edilebilmekte.

Bir cevap yazın