Haber sitesi kurmak

Haber sitesi kurmak isteyenler için güzel bir rehber hazırladık. Makalemizde haber sitesi kurmak ile ilgili tüm detayları bulabileceksiniz. Herhangi bir yazılım bilgisine gerek duymadan haber sitesi kurulumu yapabileceksiniz.

Son zamanlarda haber sitesi kurmak ile ilgili çokça soru soru aldığımı belirtmeliyim. Haber sitesi nasıl kurulur? Hangi platformu seçmeliyim? Nereden başlamalıyım? gibi. Haber sitesi kurmak için herhangi bir teknik bilgiye sahip olmanız gerekmez. Bu makalemiz haber sitesi kurmak isteyenler için kaynak olacaktır.

Kısacası haber sitesi kurmak için bilgisayar kullanmasını bilmeniz yeterli.

Haber Sitesi Kurmak

Hazırladığımız haber sitesi kurmak ile ilgili makalemizi sonuna kadar okuyup mükemmel bir haber sitesine sahip olabilirsiniz.

Haber Sitesi içeriği ne olmalı?

Kurmayı düşündüğünüz haber sitesi öncelikle okuyucularını hangi konuda bilgilendireceğine karar vermelisiniz. Yerel, bölgesel ya da ulusal haber sitesi, gibi!

Örneğin tek bir hedef belirlemek ile bölgesel yerel haber sitesi gibi. Sakarya haberleri sitesi bir örnek teşkil etsin. Sakarya’dan haber okumak isteyen insanları haber sitenizde yoğunlaştırabilirsiniz. Bu sadece küçük bir örnek, bu örneği çoğaltabilirsiniz.

İlgili kişilere hitap eden haber sitesi kurmak daha sağlıklı olacaktır. Finans, spor, ekonomi, gezi, internet ve alışveriş gibi.

Bir haber sitesi kurma tamamen yaratıcılığınıza ve hangi konuya hakim olduğunuza bağlıdır.

Haber Sitesi Kurmak ve platform şeçimi!

Platform haber sitenizin teknik alt yapı sistemidir. Makalemizde herhangi bir bilgiye sahip olmasanızda haber sitesi kurmak bilgisayar kullanmak kadar kolaydır demiştik. Aynı zamanda ASP, PHP, HTML & CSS ve JS gibi kodlama dillerine hakimseniz kendi haber sitenizi zaten kurabilirsiniz.

Herhangi bir bilgiye sahip olmadan haber sitesi nasıl kurulur? İşte can alıcı nokta: WordPress! Altyapısı ile wordpress haber sitesi kuracağız.

Haber sitesi kurmak konusunda bilgi verirken adapazarininsesi.com‘un da WordPress altyapısı olduğunu söylemeliyim.

Haber sitesi kurmak için öncelikle hosting ve domain ihyiyacınız vardır.

Hosting ve Domain Nedir?

Hosting: Sitenizin tüm dosyalarını barındıran ve 7 gün 24 saat açık kalan serverlardır. Sitenizi barındırabilmek için yüzlerce hosting firmasından birini seçebilirsiniz. Ben yılllardır guzel.net.tr den hosting hizmeti alırım.

Domain: Haber sitenizin dijital dünyadaki ismine hosting denilir. Tıpkı adapazarininsesi.comhuseyinguner.net gibi… Domain hizmetini de isimtescil.net firmasından alırım.

Adım Adım Haber Sitesi Kurmak

İhtiyacımız olan alan adını belirleyip, hosting ile birlikte alan adını satın alacağız. Satın aldığımız hosting / domaine wordpress kurulumunu yapacağız.

Satın aldığımız hostinge WordPress kurulumunu gerçekleştirdikten sonra istediğimiz bir wordpress haber sitesi temasını entegre edeceğiz.

Alan Adı Nasıl Seçilir?

Öncelille haber sitenizin ismini belirleyin  guzel.net.tr adresinden domain sorgulama yaparak, alan adınızın kullanılabilir olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Belirlediğiniz alan adı uygun ise sepete ekleyerek satın alabilirsiniz. com uzantılı alan adı almaya dikkat edin. Kolay akılda kalıcı bir alan adı olmalı.

Alınmış Alan Adı ( Sakarya haber )
Domain tescil işlemini yaptık, sıra hosting satın almaya geldi. Bu noktada guzel.net.tr adresinden hosting hizmeti alabilirsiniz. Güzel hosting firmasında uugun wordpress hosting paketleri mevcut. Domain adresimiz için bir hosting paketi seçip wordpress kurulumumuzu tamamlayabiliriz.

Haber sitesi kurmak ile ilgili makalemizde hosting ve domain satın alma işlemlerinin olduğu kısım buraya kadar. Tüm adımları tamamladıysanız artık sizinde internette bir isminiz var!