Fındık üreticisi kendi fındığını işleyip pazara sunabilir

Sakarya’lı fındık üreticisi kendi fındığını işleyip pazara sunabilir. Bilgisayar teknolojileri mezunu ve işletme öğrencisi olan kardeşim Elmas Bütün 4 ay önce fındık üreticilerine örnek bir pazar kapısı araladı.

Sakarya‘nın altın değerinde fındık gibi bir değeri var. Bugün serbest piyasada 16 TL bandında satışı yapılan fındık tüketiciye ulaşana kadar bir çok aracının elinden geçmekte. Pazarda ve marketlerde satış fiyatını 80 TL olarak gördüğümüz bu ürün katmadeğer kazandırılarak son tüketiciye sunulmuştur. Fındık üreticisi fındığını 4 kalemde işleyerek pazara sunabilir. Kabuğu kırılmış çiğ fındık Natürel iç fındık olarak satışa sunulursa katmadeğer kazanmış olur. Aynı şekilde fındık rendesi, kızarmış fındık gibi katmadeğerler ekleyebiliriz. Kardeşim Elmas kendi yetiştirdiğimiz bu ürünü birinci elden tüketiciye katmadeğerli olarak sunuyor. 4 ay önce kurduğu firması üzerinden N11, Trendyol gibi büyük pazar yerlerinde hemde kendi e ticaret sitesi olan Bütün Hediyelik mağazasında fındığı 16 TL yerine Natürel iç fındık 1 Kg 60 tl, Kavrulmuş iç fındığı 1kg 80 TL’ye son tüketiciye sunuyor. Bu işin çok rahat bir şekilde yapılabilir olduğunu kardeşimin girişimini baz alarak söylemek isterim. Şuana kadar Almanya’dan ve Güney illerimizden özellikle İzmir başta olmak üzere çok sayıda sipariş aldı. Gününün büyük çoğunluğu firması ile kargo şirketleri arasında geçmekte. Fındığa katmadeğerli yeni pazar kapılarının açılması çok mümkün.
Kardeşim Elmas bilişim ve bilgisayar teknolojileri mezunu, aynı zamanda işletme öğrencisi. Kpss sınavlarından iyi puan almasına rağmen yerleşememiş ve kendi bıranşımda iş bulamamış ve nitekim kendi işini kurma kararı alan ve bugün mağazası dünyanın birçok ülkesinden ziyaret alan bir kadın girişimci. Fındığa katmadeger katarak tüketiciye ilk elden sunmanın alternatif yolları hakkında ilave olarak pazar payının çok büyük olduğunu ve talebin yüksek olduğunu belirtmek isterim. Ülkemizde sosyal ağ kullanıcıları ve arama motoru kullanıcıları arasında yaş, cinsiyet, meslek, önemli gelişmeler, dijital davranış şekilleri, alışveriş davranışları ayrıştırması yaparak ürününüz ile ilgili teklifinizi hedef gruba sunabiliyorsunuz . Dolayısıyla bu tekliflerin direk satış olarak dönmesi mümkün. Fındık üreticisinin bu tarz örnek projeleri görmesi ve adım atması fındığa değer katacak ve üreticiye ek gelir kapısı açacaktır.
Kardeşim Elmas Bütün atmış olduğu bu adımla fındık üreticilerine yeni pazar kapısı aralamış ve alternatif bir yol göstermiştir. Başarıların daim olsun kardeşim. Tebrikler.


Her konuda iletişim kurabileceğiniz adreslerim : Android uygulama] [Facebook] [Tweetter] [E-posta]