Çin’liler Yapay Güneş icat etti.

Dünkü yazımda Akkuyu Nükleer enerji santrali ile ilgili gelişmeleri siz değerli takipçilerimle paylaşmıştım. Günümüz teknolojisi ile birçok şeyin yapay hali hayatımızda yer almaya başladı. Kullandığımız birçok teknolojik cihazlar Çin’de yapılmakta ve Dünya piyasasına Çin menşei ile girmekte. Çin’liler daha ileri giderek yapay güneş icat etti. Son aldığım bilgiler bu yapay güneşin kurulumunun da tamamladığı yönünde.

Çin hemen hemen her meteryalin bir yapay versiyonunu kolonlamaya başladı. Yapay zeka konusunda birçok ülkeyi geride bırakarak yatırımlarını artırdı. Şu bşr gerçek ki Çin teknolojisi çığır açma yolunda ilerliyor. Aynı zamanda Yapay güneş ile daha temiz ve ucuz enerji de sağlanacak.

Çin’de geliştirilen bu yapay güneş aslında bir füzyon cihazı. Dünkü Akkuyu Nükleer enerji santrali projesi konulu makalemde bahsettiğim Fizyon reaktörü Çin’de geliştirilen yapay güneş modülü ile gelecekte çok daha ucuz ve çok daha temiz bir enerji kaynağı olmayı hedefliyor. Aslına bakarsanız uranyumun zenginleştirilmesi nükleer bir güç elde edilmesine olanak veriyor. Bu reaktör 200 milyon santigrat derece ısıya ulaşabiliyor. Bu ısı güneş ısısının 13 kat fazlası.

Yapay güneş enerjisi projesi dünyamızda var olan yeni kaynakların kullanılması yönünde yeni yollar, yeni hedefler belirlememizi, dolayısıyla gelişen teknoloji Dünya ülkelerinin güç rekabetini gösteriyor. Bu teknolojinin doğal yaşama destek olmasını yeni bir umut olarak görüyorum.