Akkuyu Nükleer enerji santrali

Türkiye’nin günlük elektrik tüketimi 892.253 Mwh bunun yanında TİAŞ.’ın günlük elektrik üretimi 88.894 Mwh Aradaki fark 803.309 Mwh ise Türkiye’nin enerji ihtiyacını karşılamak için yabancı şirketlerden satın almak zorunda kaldığı farkdır. İşte bu fark (41.184.553.000 USD) 41 milyar 184 milyon 553 bin dolar ediyor. Dolayısıyla enerjide dışa bağımlılığı sonlandıracak köklü adımların atılması gerekliliği Akkuyu Nükleer enerji santrali projesinin hayata geçmesini sağladı. Sadece Akkuyu Nükleer enerji santrali ihtiyaç olan enerjinin ‰16’sını karşılayacak. Türkiye’nin Nükleer enerji santralleri dışa bağımlılığı minimum seviyeye indirecektir. Dolayısıyla Türkiye’nin dışarıya bağımlı enerji harcaması içe dönük yatırımları da peşpeşe getirecektir. Bu katkı endüstriye, sanayi, ekenomiye ve sosyal hayata yansıyacak kişi başı milli gelirimiz kuşkusuz artacaktır. Türkiye’nin bu adımını bireysel olarak destekliyorum. Neden mi? Diğer gelişmiş ülkeler mobil nükleer enerji reaktörleri yapmaya başlamışken, ülle olarak geç kaldığımızı düşünüyorum.

Nükleer enerji santrali nedir?

Türkiye Akkuyu Nükleer enerji santralini Rusya ile birlikte yapacak. Çalışmalar şuanda sürüyor. İşletme de kullanılacak ham madde Uranyum. Hazırlanacak olan tesiste nükleer reaktör içerisinde Uranyum çekirdeği fisyon tepkimesi ile büyük ısı enerji üretecek. Bu enerji ile buhar gücünden faydalanılarak türbinler elektrik enerjisi üretecek.

Katı yakıtlar son buluyor.

2050 yılında katı yakıtlar; dizel, benzin içten yanmalı araçlar son buluyor. Dolayısıyla Yenilenebilir enerji, gaz ve nükleer enerji hayatımızda yerini alacak. Ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diler, diğer alankarda da başarılı adımlar atılmasını temenni ederim.