31 Mart Seçim kampanyası ve başarıya giden yol

31 mart seçimleri siyaset stratejisinini tamamen değiştirecek. Türkiye’de siyasal iletişim eksikliği mevcut ve buna karşılık her yıl milyonlarca genç seçmen nüfusumuza katılıyor. Peki nasıl bir mesaj ile ulaşılacak? Bir çalışma yapacak isek önce seçim kampanyası nasıl planlanır ? strateji nasıl tespit edilir? mesaj nasıl geliştirilir? seçim kampanyası nasıl yönetilir? sosyal medya araçları nasıl kullanılır? Bu soruların cevabını öğrenmek, araştırmak ve hazırlık yapmak büyük artı olacaktır. Siyaset bir projedir! Bu projede hata ve eksiklikler olabilir. 1 Nisan’da hata ve eksikliklerimiz ile yüzleşeceğiz.

Türkiye siyasetinde en yaygın olarak yapılan hatalar;

Strateji belirlemeden seçim kampanyası yapmak ve buna rağmen sonuç beklemektir. Bilinmeli ki seçim kampanyasına başlamadan önce, emek, harcanan zaman, strateji ve o stratejiye bağlı mesajın tespitidir. Hem strateji, hem de mesaj toplumdaki farklı kitlelerinin ihtiyaç ve taleplerinden çıkar. O da ancak toplumla bütünleşerek tespit edilebilir.Bir diğer hata medyanın kullanımıyla iilgilidir. İçerik ne olursa olsun stratejik bir bütün oluşturmadığı, parti ya da adayın amacına hizmet etmediği sürece faydasızdır.

Üçüncü olarak da sosyal medya kullanımı konusunda yapılan hatalardır. Siyasilerin sosyal medyayla entegrasyonu tamamlanmamıştır. Özellikle bu seçimde oy kullanacak olan genç seçmenler sosyal medyanın içinde olan insanlar. İşte bu kuşak seçmene, “genç seçmen” diyoruz. Bu genç seçmeni anlamayan, yeni seçmen kitlesini dinlemeyen, genç yeni seçmene doğru mesaj veremeyen eski kuşak siyasetçilerin seçim kazanması artık zor!

Dolayısıyla 31 mart seçimleri, seçim kampanyasında başarısızlığa giden hataların neler olduğunu öğretmekle kalmayacak, aynı zamanda yeni genç seçmene ulaşmak için izlenmesi gereken yolları da öğretmiş olacak.

Her konuda iletişim kurabileceğiniz adreslerim : Android uygulama] [Facebook] [Tweetter] [E-posta]

 

Bir cevap yazın