2020 SW isimli asteroid 24 eylül perşembe günü dünyanın çok yakınından geçecek

NASA, ESA ve daha birçok kuruluş uzayda araştırmalar yapıyor. Dünya dışı yaşamın olabileceği gezegenler aranıyor, evrende gerçekleşen olaylar araştırılıyor, tabii ki Güneş Sistemi ve komşu gezegenler de inceleniyor.

Ancak her şey bu kadarla sınırlı değil. Gezegenimizi tehdit eden gök cisimleri de gözlemleniyor. Bilim dünyası geçtiğimiz seneler içinde gök taşları hakkında uyarı da bulunmuş ve bilgi vermişti. Gök bilimciler 24 Eylül perşembe yani bugün 2020 SW isimli asteroid Dünya’nın çok yakınından geçeceğini açıkladı.

Bilim dünyası açıkladı! Dünya’ya korkunç biçimde yaklaşacak!

Live Science’ta yer alan habere göre bir asteroid perşembe günü yani bugün Dünya’nın çok yakınından geçecek. CNEOS tarafından yayınlanan raporda 2020 SW olarak bilinen asteroidin Dünya’ya çarpması beklenmiyor. Fakat gezegenimize oldukça yaklaşacak.

Bilim insanları bu gök cisminin boyutunu tam olarak belirleyemedi. Ancak o kadar da büyük değil görünüyor. Muhtemelen 4 veya 10 metre uzunluğunda. Asteroid, 18 Eylül’de Arizona’daki MLS tarafından keşfedildi.

2020 SW’nin Dünya’nın yakınından geçmesi asteroid için hayat değiştiren bir olay olacak. Yerçekiminin asteroidin yönünü değiştirmesi bekleniyor.

2020 SW, saniyede 7.7 km hızla ilerliyor. Dünya’ya yaklaştıkça daha parlak görünecek, ancak çıplak gözle görülmeyecek.