2020 fındık taban fiyatı ile ilgili açıklama

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, fındık üreticilerinin merakla beklediği 2020 fındık taban fiyatı ile ilgili açıklama yaptı. Ayrıca Bakan Pakdemirli, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Toprak Mahsulleri Ofisinin bu sene de fındık alımı yapacağını açıkladığını söyledi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Bolaman Havzası Rehabilitasyon ve Değerlendirme Toplantısında, 2020 yılı tahmini fındık rekoltesi 665 bin ton. Bu şu anlama geliyor. Geçen yıllara göre daha az fındığımız var. Bunun diğer anlamı Fındığımız daha değerli olacak demektir dedi.

Açıklama bu arkadaşlar. Tarım ve Orman Bakanı Sayın Pakdemirli’nin dediği gibi 2020 fındık taban fiyatı geçen yıla oranla daha iyi olacak. Sayın Bakanımız rekolteyi 665 bin ton olarak açıkladı. Halbuki bu hasat dönemi fındık çok zayıf. Ordu, Giresun ve Batı Karadeniz fındık üreticileri, geçen yıla oranla yarı yarıya kayıp olduğunu belirttiği halde sayın Bakan Pakdemirli’ye bu oranları verenler kimler? acaba diye sormadan geçemiyorum. Fındık üreticileri hasad öncesi 2020 fındık taban fiyatı açıklamasını beklerken, fındık alımı yapan tüccarlar 17 tl üzerinden avans dağıtmaya başladı. Her fındık hasadı öncesi oynanan oyun devam ediyor. Fındık fiyatı 26 tl iken hasada 1 ay kala 19 tl ye düşürmek ve 17 tl den avans dağıtmak da nedir? Ah ahhh ne diyeyim..! Sevgili üretici arkadaşlarım fındıkta oynanan bu oyun Ali Cengiz oyunudur. Bu oyuna alet olan ve çanak tutanlar fiyatı çoktan belirlemiş. 2020 fındık taban fiyatı 20 tl altında olmayacak ama 23 tl 24 tl de olmayacak. Hele 17 tl den avans dağıtan fabrika tüccarlarımız varken.

Tüm fındık üreticisi çiftçilerimize 2020 fındık hasadının bereketli olmasını dilerim. Sağlıcakla kalınız.

Her konuda iletişim kurabileceğiniz adreslerim : Android uygulama] [Facebook] [Tweetter] [E-posta]