Yerli HF telsiz tasarımı

Her alanda kendi yetilerimi kullanarak bilimsel ve sosyal çalışmalar yapmakta olduğumdan takipçilerim haberdar. Bu çalışmalardan biri de herhangi bir marka ile ülkemizde üretimi olmayan 0-30 full bant çalışan özgün tasarım HF amatör telsiz Türkiye Radyo Amatörleri ve Dünya Radyo amatörleri tarafından büyük ilgi gördüğünü söyleybilirim. Yurt içi ve yurt dışı, ham elektroniği ile ilgilenen büyük bir kitle hazırlamış olduğum devre çizimlerini test etme şansı buldu. Qrz log sayfasında 72 ülke 1200 onaylı görüşmem olan özgün tasarım cihazım.

Tamamen yerliözgün bir tasarım olan bu Telsiz ne işe yarar? Radyo amatörlüğü nedir? Radyo amatörü kime denir kısaca aktarmak istiyorum. HF telsizlerle çok uzak mesafelerle görüşme yapmak mümkündür. Radyo amatörleri HF telsizler üzerinden dünyanın çeşitli ülkelerindeki diğer radyo amatörleri ile rahatlıkla konuşabilmektedirler. HF telsizler kullandıkları frekans dolayısı ile büyük antenlere sahiptirler. Genellikle 20W ve üzeri çıkış gücüne sahip oldukları için de büyük telsizlerdir. Tasarlamış olduğum telsiz 100 watt çıkış gücüne  sahiptir. HF telsiz üretimi yerli bir marka olmamakla birlikte, amatör telsizciler HF cihazlara büyük paralar vererek yurt dışından sipariş ile temin etmektedir.Radyo amatörü kime denir?

Radyo amatörlüğü tanımında yer alan (amatör) kelimesini , amatör, acemi olarak algılayabiliriz ama işin aslı öyle değil. Kendi imkanlarıyla kendi ekipmanlarını hazırlayabilen profesyonel haberleşme uzmanı demek daha doğru olur.

Radyo amatörlüğü nedir?

Radyo amatörü hiç bir maddi ve siyasi çıkar gözetmeksizin ve milli güvenlik gereklerine mutlaka bağlı kalmak şartıyla sadece kişisel istek ve çaba ile radyo tekniği alanında kendisini yetiştirmek amacıyla çalışan gerçek kişilerdir. (7 Nisan 1983 gün ve 2813 sayılı Telsiz Kanunu Madde 12) Türkiye’de amatör telsizcilik oldukça geniş bir alana yayılmış durumdadır. Bir çok ilimizde amatör telsizciler bulunmakta, bu amatörler bulundukları bölgelerde amatör röleler kurmaktadırlar. Radyo amatörleri acil durum ve doğal afetlerde haberleşme alt yapıları ile Sivil Savunma‘ya destek vermektedir.

Radyo amatörü nasıl olunur?

Amatör telsizcilik sınavları her yıl iki defa Nisan ve Ekim aylarında Telekomünikasyon Kurumu tarafından yapılır. Kıyı emniyeti müdürlüğünün başvuru esaslarına dayalı yapılmakta olan sınavda başarılı olan adaylar A – B -C lisan almaya hak kazanır.

Aynı zamanda Türkiye’de ve Dünya’da TA2LJG çağrı koduyla tanınan ARF, alıcı verici, spektrum çalışmaları yapan radyo amatorüyüm. Haberleşmede radyo amatörleri büyük önem arz etmektedir.

Her konuda iletişim kurabileceğiniz adreslerim : Android uygulama] [Facebook] [Tweetter] [E-posta]

Bir cevap yazın